Chryzantemy u progu grudnia

Jeszcze jeden miesiąc pozostał do końca tego – innego od wszystkich – roku. Podobnie jak on cały także tegoroczne święto Wszystkich Świętych i Zaduszki były inne niż w latach ubiegłych. Chcielibyśmy podziękować wszystkim naszym klientom i dobrodziejom.

Czasem klienci chcący kupić chryzantemy pytają czy interesujące ich kwiaty „wytrzymają” do świąt. W tym roku sfotografowaliśmy dwie pozostawione doniczki chryzantem drobnokwiatowych niemal miesiąc po okresie sprzedażowym. Zdjęcia te prezentujemy powyżej. Jak widać, kwiaty wciąż wyglądają okazale, przetrwały nawet lekkie nocne przymrozki. Te zdjęcia to chyba może być najlepsza odpowiedź na wspomniane pytanie. Mamy nadzieję, że ta informacja zachęci wszystkich do spokojniejszych zakupów tych wyjątkowych kwiatów w przyszłym roku.

Przygotowanie do zimy

Jesień mamy już w pełni. Liście na drzewach stają się coraz bardziej kolorowe, dni i noce coraz chłodniejsze. Najwyższy czas, by uporządkować, swoje ogrody i działki. Okres jesienny jest odpowiedni do ewentualnych przesadzeń drzewek czy krzewów, lub do ich przycięcia i formowania. Nie zapomnijmy także zabezpieczyć róż przed zimnem, np. zabezpieczając je liśćmi i przysypując ziemią.

podlewanie-pexels

Photo by Markus Spiske

Obecna słoneczna pogoda jest wręcz wymarzona na wakacyjny wypoczynek, najlepiej nad jeziorem lub morzem. Dłuższe upały nie wszystkich jednak cieszą. Jak wiemy, są one także bardzo niekorzystne dla przyrody. W związku z tym warto pamiętać o regularnym podlewaniu swoich roślin, czasem należy to robić dwa razy dziennie, rano i wieczorem.

 

Jesień

Coraz krótsze, chłodniejsze dni dają wyraźny sygnał przyrodzie, że czas przygotowywać się na porę zimową. I my również powinniśmy zadbać o nasze rośliny. Okres jesienny jest odpowiedni do przycięcia gałęzi drzew, ewentualnych przesadzeń krzewów, kwiatów oraz zabezpieczenia ich przed chłodami. Rośliny zadbane jesienią odwdzięczą się nam w przyszłym sezonie.

Zaszufladkowano do kategorii Porada

Jak posadzić i pielęgnować kwiaty balkonowe – słów kilka

Czy to malutki, czy też przestronny balkon, jedno jest pewne, istnieje wiele odmian kwiatów, które mogą ozdobić Państwa balkon. Maj jest najlepszą porą, aby zatroszczy się o wygląd naszego balkonu. Aby uniknąć podstawowych błędów w obsadzaniu roślin balkonowych, prezentujemy kilka przydatnych rad.

 • Należy zadbać o czystość skrzynek balkonowych.
  O czystość dbamy zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Wszystkie doniczki, lub skrzynki balkonowe używane w ubiegłym roku należy oczyścić z pozostałej ziemi (najlepiej robić to zawsze po zakończeniu sezonu). Do tego celu najlepiej użyć malej zmiotki a następnie wilgotnej ścierki. Nie zaleca się używania chemicznych środków czystości.
 • Prawidłowe wyciąganie całej rośliny z doniczki.
  Kupując pelargonie, sufrinie, bądź inne kwiaty, otrzymujemy je w małych czarnych plastikowych doniczkach. Przed zasadzaniem, musimy je z tych małych doniczek wyjąc. Ale jak? Najlepiej zrobimy, gdy chwytając doniczkę z każdej strony lekko ją naciśniemy. W ten mechaniczny sposób uwolnimy system korzeniowy od wewnętrznej ścianki doniczki. Kolejny efekt na wyciąganie kwiatów z korzeniami otrzymujemy wtedy, gdy ziemia jest wilgotna.
 • Rozstawienie roślin balkonowych
  Im więcej roślin w donicy tym mniej miejsca dla jej rozwoju. Ale gdy roślin jest za mało, odstrasza nas pusta przestrzeń pomiędzy nimi. Ten efekt jest jeszcze gorszy. Zachowajmy więc rozsądek i w zależności od rodzaju kwiatów dopasujmy ich ilość w skrzynce tak, aby się pięknie prezentowały. Proszę pamiętać, aby zachować co najmniej kilka centymetrów od krawędzi skrzynki, aby w czasie zasilania woda się nie wylewała z donicy.
 • Rośliny balkonowe podlewany powoli, bez pospiechu
  Do podlewania polecamy wodę pochodzący z opadów deszczowych (deszczówkę). W przeciwieństwie do wody z kranu, która jest zazwyczaj twarda, deszczówka jest miękka I nie zawiera zbędnych minerałów. Podlewajmy ziemie pod liśćmi, starajmy się też unikać zmoczenia kwiatów, które są bardzo delikatne, co może skutkować spaleniem ich przez słonce. Podlewajmy powoli i równomiernie, aby woda rozpłynęła się i zasiliła wszystkie korzenie.