Jak posadzić i pielęgnować kwiaty balkonowe – słów kilka

Czy to malutki, czy też przestronny balkon, jedno jest pewne, istnieje wiele odmian kwiatów, które mogą ozdobić Państwa balkon. Maj jest najlepszą porą, aby zatroszczy się o wygląd naszego balkonu. Aby uniknąć podstawowych błędów w obsadzaniu roślin balkonowych, prezentujemy kilka przydatnych rad.

 • Należy zadbać o czystość skrzynek balkonowych.
  O czystość dbamy zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Wszystkie doniczki, lub skrzynki balkonowe używane w ubiegłym roku należy oczyścić z pozostałej ziemi (najlepiej robić to zawsze po zakończeniu sezonu). Do tego celu najlepiej użyć malej zmiotki a następnie wilgotnej ścierki. Nie zaleca się używania chemicznych środków czystości.
 • Prawidłowe wyciąganie całej rośliny z doniczki.
  Kupując pelargonie, sufrinie, bądź inne kwiaty, otrzymujemy je w małych czarnych plastikowych doniczkach. Przed zasadzaniem, musimy je z tych małych doniczek wyjąc. Ale jak? Najlepiej zrobimy, gdy chwytając doniczkę z każdej strony lekko ją naciśniemy. W ten mechaniczny sposób uwolnimy system korzeniowy od wewnętrznej ścianki doniczki. Kolejny efekt na wyciąganie kwiatów z korzeniami otrzymujemy wtedy, gdy ziemia jest wilgotna.
 • Rozstawienie roślin balkonowych
  Im więcej roślin w donicy tym mniej miejsca dla jej rozwoju. Ale gdy roślin jest za mało, odstrasza nas pusta przestrzeń pomiędzy nimi. Ten efekt jest jeszcze gorszy. Zachowajmy więc rozsądek i w zależności od rodzaju kwiatów dopasujmy ich ilość w skrzynce tak, aby się pięknie prezentowały. Proszę pamiętać, aby zachować co najmniej kilka centymetrów od krawędzi skrzynki, aby w czasie zasilania woda się nie wylewała z donicy.
 • Rośliny balkonowe podlewany powoli, bez pospiechu
  Do podlewania polecamy wodę pochodzący z opadów deszczowych (deszczówkę). W przeciwieństwie do wody z kranu, która jest zazwyczaj twarda, deszczówka jest miękka I nie zawiera zbędnych minerałów. Podlewajmy ziemie pod liśćmi, starajmy się też unikać zmoczenia kwiatów, które są bardzo delikatne, co może skutkować spaleniem ich przez słonce. Podlewajmy powoli i równomiernie, aby woda rozpłynęła się i zasiliła wszystkie korzenie.